East

Accenture World Triathlon Mixed Relay Nottingham

Early Bird Window open for event entry and grandstand tickets!

This year it's all about the teams! Take on a relay or build your tribe and claim your blue carpet moment on June 7 in Nottingham.

Social feed

East Region represented at 2017 World Championships in Rotterdam

Published:

Congratulations to all from the East region who have qualified to wear a team GB tri suit at the World Championships in Rotterdam at the races over the weekend of 16-17 September.

From an East Regional Academy perspective the high light is the selection of Sophie Alden to the GB Junior team.  This is the first GB representation for Sophie of Norfolk at Junior Elite Level.  Sophie, aged 20, has graduated through the Regional Academy and Talent Pathway having started as a TriStart athlete in 2007.  Sophie’s qualification is testament to all her hard work and dedication to the sport over the years.

The region boasts a further sixty four age group athletes who will also be racing in Rotterdam. 

Congratulations and good luck to all of them:

  • Laura Addie, Tri-Force,
  • Trevor Back, ,
  • Graham Bainger, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Danny Beck, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Nicole Beck, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Stephen Beck, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Joshua Borrett, Cambridge Triathlon Club,
  • Steve Bunce, Tri Sport Epping,
  • Graham Chapman, Ely Tri Club,
  • Karen Cole, Roding Valley Tri,
  • Zachary Cooper, Optima Racing Team,
  • James Cresswell, ,
  • Berenice Curtis, AM activ race team,
  • Michael Dixon, Hemel Hempstead Cycling Club,
  • Louise Douglass, Performancecoaching.me ,
  • Jessica Earp, ,
  • Mark Elson, Tri Sport Epping,
  • Anne Fish, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Grayhame Fish, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • David Girling, Bedford Harriers AC,
  • Samantha Godden, Born2Tri,
  • Rebecca Goodwin, Windrush Triathlon Club,
  • Sarah Grover, ,
  • Richard Hanley, Hadleigh Hares A.C,
  • David Hargreaves, ,
  • Alex Harrison, Stowmarket Striders Running Club,
  • Alastair Henning, Born2Tri,
  • Cecilia Hime, AM activ race team,
  • Stephen Hope, Pactrac (Peterborough Area Combined),
  • Simon Hoppe, Pactrac (Peterborough Area Combined),
  • Don Hutchinson, Cambridge Triathlon Club,
  • Georgina Jennings, Pactrac (Peterborough Area Combined),
  • Joshua Leak, Tri Sport Epping,
  • Brian Longman, Tri Sport Epping,
  • Graham Mackie, Corley Cycles Tri Team,
  • Samuel Mileham, Havering Tri,
  • Pip Moore, West Suffolk Wheelers,
  • Karen Murphy, Tri-Force,
  • John Nevin, Cambridge Triathlon Club,
  • John Nugent, Hoddesdon Tri Club,
  • Jane Paterson-Todd, Newmarket Cycling & Triathlon Club,
  • Richard Pitcairn, Freedom Tri,
  • Louise Rawlinson, Tri Sport Epping,
  • Wendy Read, Tri Sport Epping,
  • Iain Robertson, TORQ,
  • Jordan Rogers Smith, Meridian Triathlon Club,
  • Tom Saggers, Hoddesdon Tri Club,
  • Helen Samuel, West Suffolk Wheelers,
  • Rebecca  Schofield , Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Roland Shaw, Tri-Anglia Triathlon Club,
  • Verity Smith, Stowmarket and district cycle club Tri team,
  • Harrison Smith, East Essex Triathlon Club,
  • Ian  Steiger, Hoddesdon Tri Club,
  • Charmaine Sterling, Team Viper,
  • Emma Stevens, Born2Tri,
  • Brian Tate, Beccles Triathlon Club,
  • Richard Thomas, Hoddesdon Tri Club,
  • Scott Thomas, NiceTri Club - St Neots,
  • Ben Thompson, East London Triathletes,
  • Kiera Tippett, ,
  • Keith Walker, Tri Sport Epping,
  • Anna Went, Ipswich Triathlon Club,
  • Rachel Wiseman, ,
  • Max Wolke, London Fields Triathlon Club,

 

Further Information:

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...