East

Meet the athletes

Want to find out more about the Great Britain Triathlon Team?

Get to know the 36 athletes on the UK Sport Lottery Funded World-Class Olympic and Paralympic Performance Programme.

Social feed

Individual Standings

Triathlon England East Region League

The following table will show the current 2019 Individual League Standings for TE East members following the processing of the first 9 results from the 2019 East Region League events (last updated 07-07-2019).

East Triathlon England Member Point Allocations

AG code Pos Full name Club Best 2nd 3rd Total
FJ 1 Abigail Kerr Walden Tri 10,000 10,000 9,453 29,453
FJ 2 Elizabeth Stewart Hadleigh Hares A.C. 9,407 0 0 9,407
FJ 3 Helena Dyce Walden Tri 9,139 0 0 9,139
FJ 4 Charlotte Gowers Springfield Striders 9,058 0 0 9,058
FJ 5 Abigail Barnes Walden Tri 8,820 0 0 8,820
FJ 6 Sasha Vail Walden Tri 8,090 0 0 8,090
               
FS 1 Louise Douglass Whitty's Sport Therapy 9,873 9,630 0 19,503
FS 2 Emma Duncan Walden Tri 9,726 9,588 0 19,314
FS 3 Louise Kedge Harlow Tri Club 9,580 8,877 0 18,457
FS 4 Sarah Boxall TRISudbury 8,366 8,300 0 16,666
FS 5 Sarah Clarke TRISudbury 8,193 8,169 0 16,362
FS 6 Katie Godfrey Newmarket Cycling & Triathlon Club 8,339 7,993 0 16,332
FS 7 Helen Barrell Harlow Tri Club 7,505 7,495 0 15,000
FS 8 Davina Greenwell Hadleigh Hares A.C. 10,344 0 0 10,344
FS 9 Anna Larkins Leighton Buzzard Triathlon Club 10,027 0 0 10,027
FS 10 Shan Bendall TRISudbury 10,002 0 0 10,002
FS 11 Kate Walsh JBR Run & Tri Club 9,613 0 0 9,613
FS 12 Lucy Mapp Cambridge Triathlon Club 9,575 0 0 9,575
FS 13 Claire Duguid Meridian Triathlon Club 9,178 0 0 9,178
FS 14 Diana Farrell-Thomas Newmarket Cycling & Triathlon Club 8,985 0 0 8,985
FS 15 Emma Thistleton TRISudbury 8,796 0 0 8,796
FS 16 Jennifer Lucas Freedom Tri 8,740 0 0 8,740
FS 17 Holly Nairn Harlow Tri Club 8,719 0 0 8,719
FS 18 Elanor Cadzow Cambridge Triathlon Club 8,675 0 0 8,675
FS 19 Jessica Crane Meridian Triathlon Club 8,349 0 0 8,349
FS 20 Kitty Rosser Tri-Anglia Triathlon Club 8,318 0 0 8,318
FS 21 Lehna Gardiner Aloha Tri 8,064 0 0 8,064
FS 22 Jessie Humphries TRISudbury 7,727 0 0 7,727
FS 23 Rosanna Clarke JBR Run & Tri Club 7,566 0 0 7,566
FS 24 Hannah Bardell JBR Run & Tri Club 7,482 0 0 7,482
FS 25 Beth Bell Beccles Triathlon Club 7,346 0 0 7,346
FS 26 Rebecca Edwards TRISudbury 6,336 0 0 6,336
               
FV 1 Gail Threlfall Hoddesdon Tri Club 8,952 8,905 0 17,857
FV 2 Tina Southgate Born2Tri 8,593 8,482 0 17,075
FV 3 Sarah Hibble TRISudbury 8,444 8,107 0 16,551
FV 4 Louise Marsden Tri-Anglia Triathlon Club 10,000 0 0 10,000
FV 5 Pip Moore West Suffolk Wheelers 9,913 0 0 9,913
FV 6 Charlotte Smith Thetford Athletics Club 9,790 0 0 9,790
FV 7 Amanda Marshall TriHarman-Norfolk 9,754 0 0 9,754
FV 8 Jennie Page JBR Run & Tri Club 9,727 0 0 9,727
FV 9 Janette Harvey East Essex Triathlon Club 9,513 0 0 9,513
FV 10 Claire Stammers Beccles Triathlon Club 9,370 0 0 9,370
FV 11 Dawn Collyer TriHarman-Norfolk 9,327 0 0 9,327
FV 12 Helen Cairns Freedom Tri 9,218 0 0 9,218
FV 13 Heather Hobbs Tri-Force 9,178 0 0 9,178
FV 14 Kimberley Mangelshot Meridian Triathlon Club 9,159 0 0 9,159
FV 15 Nicole Goffin Beccles Triathlon Club 9,046 0 0 9,046
FV 16 Anita Ward Cambridge Triathlon Club 8,912 0 0 8,912
FV 17 Emily Taylor Tri-Force 8,871 0 0 8,871
FV 18 Karen Rix Tri-Anglia Triathlon Club 8,771 0 0 8,771
FV 19 Gail Cartmell Meridian Triathlon Club 8,739 0 0 8,739
FV 20 Stephanie Walsingham Tri Harder 8,701 0 0 8,701
FV 21 Gail Forster TRISudbury 8,651 0 0 8,651
FV 22 Natalie Roberts Blackwater Triathlon Club 8,463 0 0 8,463
FV 23 Katherine Caris-Harris Tri-Force 8,377 0 0 8,377
FV 24 Dionne Jones Harlow Tri Club 8,314 0 0 8,314
FV 25 Fiona Storey TRISudbury 8,293 0 0 8,293
FV 26 Jacqui White TRISudbury 8,158 0 0 8,158
FV 27 Joanna Rumbelow Born2Tri 8,154 0 0 8,154
FV 28 Kerry Mavris Harlow Tri Club 7,940 0 0 7,940
FV 29 Charlotte Mcalindon Roding Valley Tri 7,760 0 0 7,760
FV 30 Lindsay Hobden TRISudbury 7,664 0 0 7,664
FV 31 Kate Babb Harlow Tri Club 7,654 0 0 7,654
FV 32 Laura Stanton-Davis TRISudbury 7,427 0 0 7,427
FV 33 Wendy Schroder Harlow Tri Club 7,391 0 0 7,391
FV 34 Debbie Harman TRISudbury 7,372 0 0 7,372
FV 35 Lisa Sutherland TRISudbury 7,170 0 0 7,170
FV 36 Joanne Greenhalgh TRISudbury 7,117 0 0 7,117
FV 37 Jane Evans Harlow Tri Club 6,647 0 0 6,647
FV 38 Tanya Bowers TRISudbury 6,377 0 0 6,377
               
FVS 1 Cathy Beard TRISudbury 7,937 7,767 0 15,704
FVS 2 Juliet Vickery Cambridge Triathlon Club 9,795 0 0 9,795
FVS 3 Susannah Towning TriHarman-Norfolk 9,111 0 0 9,111
FVS 4 Teresa Harman TriHarman-Norfolk 8,698 0 0 8,698
FVS 5 Jackie Bell Bungay Black Dog Running Club 8,468 0 0 8,468
FVS 6 Angela Wallis Pactrac (Peterborough Area Combined) 7,945 0 0 7,945
FVS 7 Janice Page Harlow Tri Club 7,695 0 0 7,695
FVS 8 Donna Mills Beccles Triathlon Club 7,652 0 0 7,652
FVS 9 Sue Simpson Kings Lynn Triathlon Club 7,440 0 0 7,440
FVS 10 Rachel Brittle Roding Valley Tri 7,438 0 0 7,438
FVS 11 Deborah Stewart Hadleigh Hares A.C. 7,054 0 0 7,054
FVS 12 Patricia Atwood Hadleigh Hares A.C. 6,947 0 0 6,947
FVS 13 Beth Hart Meridian Triathlon Club 6,290 0 0 6,290
               
MJ 1 Mael Bely Walden Tri 10,000 9,898 0 19,898
MJ 2 Luhan Bely Walden Tri 9,783 0 0 9,783
MJ 3 Luke Lynds Tri-Anglia Triathlon Club 9,625 0 0 9,625
MJ 4 Ben Allen Walden Tri 9,614 0 0 9,614
MJ 5 Thomas Kenning Walden Tri 8,609 0 0 8,609
               
MS 1 John Beardsworth Newmarket Cycling & Triathlon Club 10,506 10,000 0 20,506
MS 2 Ian Ledieu TRISudbury 9,670 8,994 0 18,664
MS 3 Matt Mcrandal Stortford Tri 9,047 8,934 0 17,981
MS 4 Graeme Crowston Putteridge Swimming Club 9,260 8,709 0 17,969
MS 5 Stephen Price Stortford Tri 9,288 7,832 0 17,120
MS 6 Andrew Bigg TRISudbury 8,683 7,746 0 16,429
MS 7 Paul Schroder Harlow Tri Club 8,057 7,851 0 15,908
MS 8 Edward Castro Bedford Harriers AC 10,954 0 0 10,954
MS 9 Jordan Rogers Smith   10,556 0 0 10,556
MS 10 James Simmons Tri Sport Epping 10,360 0 0 10,360
MS 11 Dave Pennington JBR Run & Tri Club 10,019 0 0 10,019
MS 12 Michael Taylor NiceTri Club - St Neots 10,000 0 0 10,000
MS 12 Daniel Weller Whitty's Sport Therapy 10,000 0 0 10,000
MS 14 Thomas Ballard Blackwater Triathlon Club 9,932 0 0 9,932
MS 15 Christopher Hall Bungay Black Dog Running Club 9,923 0 0 9,923
MS 16 Tim Hurst S4F Tri Squad 9,811 0 0 9,811
MS 17 Joshua Leak Tri Sport Epping 9,776 0 0 9,776
MS 18 Josh Holman Ely Tri Club 9,774 0 0 9,774
MS 19 Mark Smith TRISudbury 9,667 0 0 9,667
MS 20 Warwick Hadley Blackwater Triathlon Club 9,634 0 0 9,634
MS 21 Adrian Beer BRJ Run and Tri 9,555 0 0 9,555
MS 22 Jonathan Gray TRISudbury 9,533 0 0 9,533
MS 23 Kyle Chesterman NiceTri Club - St Neots 9,428 0 0 9,428
MS 24 Simon Fawcett Hoddesdon Tri Club 9,284 0 0 9,284
MS 25 Adam Bamford Tri-Anglia Triathlon Club 9,245 0 0 9,245
MS 26 Andrew Notley Witham Running Club 9,086 0 0 9,086
MS 27 Joseph Masters Cambridge Triathlon Club 9,071 0 0 9,071
MS 28 Michael Martin Tri-Force 8,646 0 0 8,646
MS 29 Thomas Codling TRISudbury 8,636 0 0 8,636
MS 30 Gareth Bates Freedom Tri 8,316 0 0 8,316
MS 31 Michael Shadwell Pactrac (Peterborough Area Combined) 8,217 0 0 8,217
MS 32 Danny Hawksford BRJ Run and Tri 8,214 0 0 8,214
MS 33 David Craddock Hoddesdon Tri Club 8,148 0 0 8,148
MS 34 Adam Rossington Team Trident 8,040 0 0 8,040
MS 35 Andy Smith Harlow Tri Club 7,858 0 0 7,858
MS 36 Oliver Scarborough Born2Tri 7,845 0 0 7,845
MS 37 Mark Coates West Suffolk Wheelers 7,768 0 0 7,768
MS 38 James Keys-Kidd Harlow Tri Club 7,656 0 0 7,656
MS 39 David Schindler TRISudbury 7,649 0 0 7,649
MS 40 Jordan Kemp East Essex Triathlon Club 7,411 0 0 7,411
MS 41 Reuben Smith Newmarket Cycling & Triathlon Club 7,181 0 0 7,181
MS 42 Richard Beastall Tri-Anglia Triathlon Club 6,811 0 0 6,811
               
MV 1 Benoit Bely Walden Tri 9,887 9,421 0 19,308
MV 2 Paul Walker TRISudbury 7,939 7,789 0 15,728
MV 3 David Broughton Stortford Tri 7,939 7,026 0 14,965
MV 4 Alasdair Sutherland TRISudbury 7,730 6,867 0 14,597
MV 5 Freddy Casallas Tri Sport Epping 7,508 6,856 0 14,364
MV 6 Simon Fawcett Walden Tri 10,550 0 0 10,550
MV 7 Oliver Milk Tri-Anglia Triathlon Club 10,000 0 0 10,000
MV 8 Adam Wells Ely Tri Club 9,884 0 0 9,884
MV 9 Themi Petridis Stortford Tri 9,790 0 0 9,790
MV 10 Craig Dyce Walden Tri 9,591 0 0 9,591
MV 11 Phil Doel Walden Tri 9,511 0 0 9,511
MV 12 Paul Robertson Ampthill & Flitwick Flyers 9,499 0 0 9,499
MV 13 Simon Smith Thetford Athletics Club 9,432 0 0 9,432
MV 14 Stuart Pankhurst Blackwater Triathlon Club 9,313 0 0 9,313
MV 15 Andrew Kitson Harlow Tri Club 9,275 0 0 9,275
MV 16 Juan Marques Cambridge Triathlon Club 9,247 0 0 9,247
MV 17 Aaron Godden March Triathlon Club 9,214 0 0 9,214
MV 18 Philip Brockington Tri-Anglia Triathlon Club 9,099 0 0 9,099
MV 19 Richard Greatbatch Farrow Triathlon Club 8,986 0 0 8,986
MV 20 Richard Lawrence Walden Tri 8,922 0 0 8,922
MV 21 Bill Smith East Essex Triathlon Club 8,894 0 0 8,894
MV 22 Simon Theobald Tri Sport Epping 8,880 0 0 8,880
MV 23 Andrew Garton Leighton Buzzard Triathlon Club 8,840 0 0 8,840
MV 24 Jonathan Martin Clacton Triathlon Club 8,829 0 0 8,829
MV 25 Tom Pullinger Bungay Black Dog Running Club 8,762 0 0 8,762
MV 26 John Jacobs Tri-Anglia Triathlon Club 8,684 0 0 8,684
MV 27 Simon Brierley Tri-Anglia Triathlon Club 8,661 0 0 8,661
MV 28 Chris Tye Ipswich Triathlon Club 8,627 0 0 8,627
MV 29 Peter Biggs Hoddesdon Tri Club 8,554 0 0 8,554
MV 30 Graham Lee Infinity Triathlon Club 8,543 0 0 8,543
MV 31 Ian Gowers Springfield Striders 8,467 0 0 8,467
MV 32 Jonathan Latham Tri-Force 8,433 0 0 8,433
MV 33 Richard Hill Rock Estate 8,412 0 0 8,412
MV 34 Daniel Jago East Essex Triathlon Club 8,368 0 0 8,368
MV 35 Matthew Hyland Putteridge Swimming Club 8,301 0 0 8,301
MV 36 Phillip Goffin Beccles Triathlon Club 8,294 0 0 8,294
MV 37 Trevor Lunnon Meridian Triathlon Club 8,209 0 0 8,209
MV 38 Patrick Carey Hemel Hempstead Cycling Club 8,138 0 0 8,138
MV 39 Robert James Bungay Black Dog Running Club 7,972 0 0 7,972
MV 40 Paul Hardcastle Hoddesdon Tri Club 7,959 0 0 7,959
MV 41 John Brooks West Suffolk Wheelers 7,907 0 0 7,907
MV 42 Paul Thorby Cambridge Triathlon Club 7,798 0 0 7,798
MV 43 Simon Heath Tri-Anglia Triathlon Club 7,736 0 0 7,736
MV 44 Charlie Brookes Pactrac (Peterborough Area Combined) 7,727 0 0 7,727
MV 45 Mike Trotman Tri-Force 7,723 0 0 7,723
MV 46 David Riddell Freedom Tri 7,697 0 0 7,697
MV 47 David Mcmahon TRISudbury 7,655 0 0 7,655
MV 48 Ian Rodd JBR Run & Tri Club 7,651 0 0 7,651
MV 49 Jason Hall AM activ race team 7,615 0 0 7,615
MV 50 William Jones Leighton Buzzard Triathlon Club 7,508 0 0 7,508
MV 51 Graeme Mctait Tri-Force 7,328 0 0 7,328
MV 52 Phillip Scott East Essex Triathlon Club 7,301 0 0 7,301
MV 53 Mark Harding JBR Run & Tri Club 7,283 0 0 7,283
MV 54 Mark Trew Ampthill & Flitwick Flyers 7,230 0 0 7,230
MV 55 Andrew Rouyer-Brown East Essex Triathlon Club 7,188 0 0 7,188
MV 56 Ross Cousins Team Trident 7,165 0 0 7,165
MV 57 Adrian Mariadas Freedom Tri 7,067 0 0 7,067
MV 58 Peter Graystone JBR Run & Tri Club 7,017 0 0 7,017
MV 59 Jon Brown JBR Run & Tri Club 6,994 0 0 6,994
MV 60 David Carr Newmarket Cycling & Triathlon Club 6,985 0 0 6,985
MV 61 John Kerr TRISudbury 6,944 0 0 6,944
MV 62 Jason Pite Harlow Tri Club 6,896 0 0 6,896
MV 63 Chris Hyde JBR Run & Tri Club 6,852 0 0 6,852
MV 64 David Southgate Blackwater Triathlon Club 6,816 0 0 6,816
MV 65 Ian Shipley BRJ Run and Tri 6,690 0 0 6,690
MV 66 Paul Saunders Tri-Anglia Triathlon Club 6,684 0 0 6,684
MV 67 Keith Kershaw Beccles Triathlon Club 6,649 0 0 6,649
MV 68 David Mackay Tri-Force 6,496 0 0 6,496
MV 69 Leigh Candler Meridian Triathlon Club 6,425 0 0 6,425
MV 70 Nicholas Partridge Pactrac (Peterborough Area Combined) 6,406 0 0 6,406
MV 71 Gary Jones Stortford Tri 6,332 0 0 6,332
MV 72 Keith Burnett Beccles Triathlon Club 6,215 0 0 6,215
MV 73 Steven Morris Cambridge Triathlon Club 6,210 0 0 6,210
               
MVS 1 Andy Bourne Roding Valley Tri 9,510 9,398 0 18,908
MVS 2 Howard Williams Walden Tri 9,199 8,978 0 18,177
MVS 3 Chris Rixon TRISudbury 8,202 7,928 0 16,130
MVS 4 Neil Pacey East Essex Triathlon Club 7,560 7,459 0 15,019
MVS 5 Malcolm Macfarlane West Suffolk Wheelers 8,949 0 0 8,949
MVS 6 Stephen Douglas Meridian Triathlon Club 8,722 0 0 8,722
MVS 7 Jonathan Cordle Tri-Anglia Triathlon Club 8,571 0 0 8,571
MVS 8 Christopher Thornton TRISudbury 8,409 0 0 8,409
MVS 9 John Morgan TriHarman-Norfolk 8,387 0 0 8,387
MVS 10 Andrew Stewart Hadleigh Hares A.C. 8,333 0 0 8,333
MVS 11 Keith Muggleton East Essex Triathlon Club 8,269 0 0 8,269
MVS 12 Mark Wilsher Meridian Triathlon Club 8,229 0 0 8,229
MVS 13 Steve Bunce Walden Tri 7,950 0 0 7,950
MVS 14 Gary Nichols Cambridge Triathlon Club 7,824 0 0 7,824
MVS 15 Robert King Meridian Triathlon Club 7,650 0 0 7,650
MVS 16 David Irwin NiceTri Club - St Neots 7,637 0 0 7,637
MVS 17 Terry Garrity Beccles Triathlon Club 7,565 0 0 7,565
MVS 18 Tony Wenlock Tri-Anglia Triathlon Club 7,507 0 0 7,507
MVS 19 Paul Bello Cambridge Triathlon Club 7,419 0 0 7,419
MVS 20 Peter Exton Roding Valley Tri 7,351 0 0 7,351
MVS 21 David Galliers Dunmow Triathlon Club 7,301 0 0 7,301
MVS 22 Paul Lawes Harlow Tri Club 7,166 0 0 7,166
MVS 23 Chris Mills Beccles Triathlon Club 7,122 0 0 7,122
MVS 24 Peter Smith Freedom Tri 7,056 0 0 7,056
MVS 25 Scott Cadzow Tri Sport Epping 6,996 0 0 6,996
MVS 26 Mark Harman TriHarman-Norfolk 6,950 0 0 6,950
MVS 27 Richard Parnell Tri-Anglia Triathlon Club 6,900 0 0 6,900
MVS 28 Michael Gornall Harlow Tri Club 6,885 0 0 6,885
MVS 29 Kevin Carley Blackwater Triathlon Club 6,838 0 0 6,838
MVS 30 David Page Harlow Tri Club 6,809 0 0 6,809
MVS 31 Andrew Brown JBR Run & Tri Club 6,708 0 0 6,708
MVS 31 David Cooper Tri-Anglia Triathlon Club 6,708 0 0 6,708
MVS 33 Frank Moggan Stowmarket Striders Running Club 6,553 0 0 6,553
MVS 34 Mark Whitehead Meridian Triathlon Club 6,393 0 0 6,393
MVS 35 Claudio Valentini Tri Sport Epping 6,377 0 0 6,377
MVS 36 Mark Spanswick Shires Triers 6,360 0 0 6,360
MVS 37 Keith Beswick TriHarman-Norfolk 6,043 0 0 6,043


Key

  • FJ - Female Junior. Ages 17-19 as at 31-Dec-2019. Age groups B & C.  Best 3 sprint distances to count.
  • FS - Senior Women. Ages 20-39 as at 31-Dec-2019. Age groups D, E, F & G. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.
  • FV - Female Veteran. Ages 40-54 as at 31-Dec-2019. Age groups H, I & J. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.
  • FVS - Female Super Veteran. Ages 55+ as at 31-Dec-2019. Age groups K+. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.
  • MJ - Male Junior. Ages 17-19 as at 31-Dec-2019. Age groups B & C. Best 3 sprint distances to count.
  • MS - Male Senior. Ages 20-39 as at 31-Dec-2019. Age groups D, E, F & G. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.
  • MV - Male Veteran. Ages 40-54 as at 31-Dec-2019. Age groups H, I & J. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.
  • MVS - Male Super Veteran. Ages 55+ as at 31-Dec-2019. Age groups K+. Best 3 results count of which at least 1 to be sprint and at least 1 to be longer.

 

Notes

East Region League points are earned by Triathlon England (TE) members registered to the East region at the races that comprise the Region's League.

Those joining TE part way through the season may count their points from earlier events in the league.

If you believe you should be included please email adultleague@triathlonenglandeast.org as you may have registered with TE after TEHQ supplied us with a list of East members, or you might be registered with TEHQ to a different region.

Club affiliation is taken from the membership data base extract that has been shared with the regional league coordinator. If you wish for your affiliation to be different for 2019 to that which is on your TE membership card, please contact adultleague@triathlonenglandeast.org and change the club name on your TE membership card when you next renew.

Other queries or observations can also be emailed to adultleague@triathlonenglandeast.org.

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...