East

Find an Event

Inspired to #TriLikeMe?

Search over 1000 permitted events to find your next challenge!

Social feed

Hall of Fame 2013

Congratulations to all those who competed in 2013 but the regional honours are reserved for those listed below.

Children's League 2013

  Tristar Start  
Place Name Club
1st girl Abbi McCallum North Norfolk Tri Club
2nd girl Esme Springham Blackwater Junior Tri Clu
3rd girl Charlotte Hatch Blackwater Triathlon Club
1st boy Stuart Adam West Suffolk Wheelers And Triathlon Club
2nd boy Jacob Borrett Cambridge Triathlon Club
3rd boy Jake Borrett Cambridge Triathlon Club
  Tristar 1  
Place Name Club
1st girl Sophie Mabbs Tri-Force
2nd girl Katie Tasker PACTRAC
3rd girl Tara Bygrave Human Performance Unit
1st boy James Fraser Walden Junior Tri
2nd boy Joshua Vail Cambridge Triathlon Club
3rd boy Finn Lihoreau Cambridge Triathlon Club
  Tristar 2  
Place Name Club
1st girl Helena Dyce Walden JNR
2nd girl Abigail Kerr Discovery Triathlon Club
3rd girl Felicity Borrett Cambridge Triathlon Club
1st boy Joshua Borrett Cambridge Triathlon Club
2nd boy Alexander Williamson Tri & Tri Again
3rd boy Aaron Stone Discovery Tri
  Tristar 3  
Place Name Club
1st girl Amy Chalmers Cambridge Triathlon Club
2nd girl Sinead Clark East Essex Triathlon Club
3rd girl Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club
1st boy Cameron Kerr Discovery tri
2nd boy Adam Harley East Essex Tri
3rd boy Edward Bullock Cambridge Triathlon Club
  Youth  
Place Name Club
1st girl Maddy Henderson Tri Sport Epping
2nd girl Rebecca Vears Tri Sport Epping
3rd girl Megan Clark East Essex Triathlon Club
1st boy Finn Barnes Cambridge Triathlon Club
2nd boy Daniel Poulter Cambridge Triathlon Club
3rd boy Robert Brunton Cambridge Triathlon Club

Children's Championship

Tristar Start Girl Abbi McCallum North Norfolk Tri
Tristar Start Boy Jacob Borrett Cambridge Tri
Tristar 1 Girl Sophie Mabbs Tri-Force
Tristar 1 Boy James Fraser Walden Junior Tri
Tristar 2 Girl Abigail Kerr Discovery Tri
Tristar 2 Boy Leon Wheeler East Essex Tri
Tristar 3 Girl Jemima Walker Discovery Tri
Tristar 3 Boy Cameron Kerr Discovery Tri
Youth Girl Jasmine Hayward Hadleigh Hares A.C
Youth Boy Finn Barnes Cambridge Tri
Junior Boy Arran Rae Human Performance Unit/discovery Tri

Adult Cross League

Open 1st lady Kate Scotter Tri-Anglia
Open 2nd lady Alice Maguire  
Open 3rd lady Claire Martin Tri-Anglia
Open 1st man Iain Robertson Tri-Anglia
Open 2nd man Ricky Berry Human Performance Unit
Open 3rd man Toby Morrell Tri-Anglia
Veteran 1st lady Tracey Apperley Newmarket Cycling and Triathlon Club
Veteran 2nd lady Loretta Sollars East Essex Tri Club
Veteran 3rd lady Karen Coulson Blackwater Triathlon Club
Veteran 1st man John Mc Andrew Xtri Series
Veteran 2nd man Peter Harley East Essex Tri Club
Veteran 3rd man Kevin Burgess Tri-Anglia

Adult Road League

Open 1st lady Emma Stevens Born2Tri
Open 2nd lady Emily Cray Cambridge Triathlon Club
Open 3rd lady Nicole Beck Tri-Anglia
Open 1st man Chris Miles Tri-Anglia Triathlon Club    
Open 2nd man Philip Denby  
Open 3rd man Jamie Sparrow Kings Lynn Triathlon Club   
Veteran 1st lady Lorna Moulton  
Veteran 2nd lady Deborah Stewart Hadleigh Hares
Veteran 3rd lady Belinda Dawson Ipswich Triathlon Club
Veteran 1st man Richard Hanley HADLEIGH HARES
Veteran 2nd man Philip Gibsone Stortford Tri
Veteran 3rd man Andrew Stewart Hadleigh Hares

Adult Championship Events

Open Sprint Distance Lady Kimberley Bell PACTRAC
Open Sprint Distance Man Tom Stead Nicetri
Vet Sprint Distance Lady Sharon Perry West Suffolk and Wheelers
Vet Sprint Distance Man Andy Sole Ely Tri Club
Open Standard Distance Lady Verity Smith Ipswich Triathlon Club
Open Standard Distance Man Simon Theobald Tri Sport Epping
Vet Standard Distance Lady Joanne Sullivan East Essex Tri Club
Vet Standard Distance Man Ian O'neill Tri Sport Epping
Open Long Course Man Tom Bruce Ipswich Triathlon Club
Vet Long Course Lady Kim Reader Tri-Anglia
Vet Long Course Man Brian Henderson TriAnglia

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...