East

Meet the athletes

Want to find out more about the Great Britain Triathlon Team?

Get to know the 36 athletes on the UK Sport Lottery Funded World-Class Olympic and Paralympic Performance Programme.

Social feed

Hall of Fame 2017

Congratulations to all those who competed in 2017 but the regional honours are reserved for those listed below.

Triathlon England East Award Winners 2017  
     
Junior League     
1st Female 2nd Female 3rd Female
Sasha Vail Charlotte Gowers Kiera Tippett
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Peter Cooke Mael Bely Charlie Holt
     
     
Senior League     
1st Female 2nd Female 3rd Female
Laura Brown Emma Stevens Tylisha Preston
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Christopher Price John Beardsworth Lee Shipp
     
     
Veteran League     
1st Female 2nd Female 3rd Female
Charlotte Smith Jani Campbell Alice Barnes
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Eugene Husband Paul Ruffy Angus Wilkinson
     
     
Super Vet League     
1st Female 2nd Female 3rd Female
Angela Wallis Linda Hones Elspeth Gutteridge
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Mark Wilsher Paul Stevens Gary Nichols
     
     
Tristart    
1st Female 2nd Female 3rd Female
Harriet Matthews Isobel Markham Ella Stewart
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Raphael Buchallet Andrew de Koning Toby Lashmar
     
     
Tristar 1    
1st Female 2nd Female 3rd Female
Lisa Leinemann Amelie Crabb Jessica Pugh
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Liam Conway Dylan Robins Edward Taylor
     
     
Tristar 2    
1st Female 2nd Female 3rd Female
Antonia Jubb Kitty Hilling Anna Leinemann
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Elliot Gladwell Ryan Howe Jake Latham
     
     
Tristar 3    
1st Female 2nd Female 3rd Female
Poppy Branton Katie Tasker Christina Durbin
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Kai Boggon Tom Blake Oliver Hitchcock
     
     
Youth    
1st Female 2nd Female 3rd Female
Helena Dyce Niamh Perry Abbie Kerr
     
1st Male 2nd Male 3rd Male
Matthew Wouldham Luhan Bely Benjamin Podd
     
     
Club Relays    
     
Place Team Club
1 Tri Sport Epping 1 Tri Sport Epping
2 Team Waldenjnr A Walden Tri
3 Lost On Penalties Again Freedom Tri
     
Sprint Championship (Kimbolton)  
     
Senior Female - Emma Stevens, Born2Tri  
Senior Male - Tom Saggers, Hoddesdon Tri Club  
Veteran Female - Melanie Bourne, Tri Sport Epping  
Veteran Male - Simon Theobald, Tri Sport Epping  
Super Veteran Female - Angela Wallis, Pactrac  
Super Veteran Male - Graham Mackie, Corley Cycles Tri Team  
     
     
Standard Championship (Anglian Water)  
     
Senior Female - Emma Stevens, Born2Tri  
Senior Male - Tom Saggers, Hoddesdon Tri Club  
Veteran Female - Melanie Bourne, Tri Sport Epping  
Veteran Male - Simon Theobald, Tri Sport Epping  
Super Veteran Female - Angela Wallis, Pactrac  
Super Veteran Male - Graham Mackie, Corley Cycles Tri Team  
     
     
Middle Distance (Big East)  
Senior Female - Laura Brown, West Suffolk Wheelers  
Veteran Male - Simon Day, Royal Navy Triathlon  
     
     
Volunteer of the Year 2017   Technicial Official of the Year 2017
Stephen Douglas   David Bennett
     
Young Volunteer of the Year 2017   Club League Winners
Sasha Vail   Tri-Anglia
     
Club of the Year 2017   Children's Event of the Year 2017
East Essex Tri   Walden Junior Tri
     
Club Event of the Year 2017   Commercial Event of the Year 2017
Wilkins Kennedy Grays Triathlon   Monster Mojo and Mojito
     
Childrens Coach of the Year 2017   Participation Coach of the Year 2017
Rav Dighe   Colin Bradley

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...