Join

Club member? Get a discount when you join.

Membership of British Triathlon has a wide range of benefits including:

  • Public Liability Insurance
  • Accident Legal Service
  • Endorsed for racing abroad

2018 Fyn ITU Multisport World Championships Roll of Honour

Published:

Celebrating our elite and Age-Group medal winners at the 2018 Fyn ITU Multisport World Championships

Gold

Race Category Medallist(s)
Junior Elite Male Duathlon Matthew Willis
Elite Female Cross Triathlon Lesley Paterson
Elite Male Para-aquathlon Iain Dawson (PTVI - Guided by Matt Ellis)
Elite Male Long Distance Paratriathlon Iain Dawson (PTVI - Guided by Matt Ellis), Mark Conway (PTWC)
Age-Group Female Standard Duathlon Rachel Wiseman (F35-39), Gill Fullen (F50-54), Alison Crellin (F55-59), Liz Ball (F65-69)
Age-Group Male Standard Duathlon Hugh Harris (M20-24), Daniel Jenkin (M30-39), Alex Doherty (M35-39), Lee Piercy (M45-49), Chris Owens (M65-69)
Age-Group Female Sprint Duathlon Josie Cram (F25-29), Samantha Fawcett (F30-34), Sue Clarke (F60-64), Jane Holmes (F65-69), Anne Dockery (F70-74)
Age-Group Male Sprint Duathlon Felix Wernham (M20-24), Kelvin Gomez (M25-29), Danny Russell (M35-39)
Age-Group Female Cross Triathlon Hayley Down (F35-39)
Age-Group Male Cross Triathlon Robert Moore (M55-59), William Hammerton (M70-74)
Age-Group Female Aquathlon Rachael Vatter (F20-24), Amy Skinnard (F30-34), Tina Wilson (F40-44)
Age-Group Male Aquathlon Ben Rhodes (M20-24), Glen Hall (M45-49)
Age-Group Female Long Distance Triathlon Flora Clolledge (F30-34), Gill Fullen (F50-54), Jane Wiley (F60-64)
Age-Group Female Aquabike Leila Gaafar (F25-29), Jennie Stemp (F30-34), Amy Pritchard (F40-44), Maria Powell (F50-54)
Age-Group Male Aquabike Mael Bely (M18-19), Nick Isaacson (M30-34), Kris Whitelaw (M35-39), Paul Donnelly (M55-59)

Silver

Race Category Medallist(s)
Elite Male Paraduathlon Mark Conway (PTWC) Arian Howden (PTS4)
Elite Female Cross Triathlon Nicole Walters
Elite Female Aquathlon Hannah Kitchen, Chloe Pollard (U23)
Elite Male Para-aquathlon Mark Conway (PTWC)
Age-Group Female Standard Duathlon Paige McLeod (FU20), Megan Powell (F20-24), Laura Oudney (F30-34), Jessica Kaye (F40-44) Alison Purnell (F55-59), Jane Holmes (F65-69)
Age-Group Male Standard Duathlon Riley Richardson (M20-24), Simon Cole (M35-39), Ian Cardy (M55-59)
Age-Group Female Sprint Duathlon Holly Dixon (F20-24), Rebecca York (F30-34), Nicola Timmins (F35-39), Gwen Kinsey (F40-44), Ella Towers (F45-49), Cathy Dawson (F50-54), Amanda Young (F55-59)
Age-Group Male Sprint Duathlon Daniel Jenkin (M30-34), Ian Reid (M50-54), Adam Prentis (M55-59), Mick Anglim (M70-74)
Age-Group Female Cross Triathlon Kerri-Ann Upham (F25-29), Ruth Owen Evans (F35-39), Claire Hitchings (F45-49)
Age-Group Male Cross Triathlon Alex Rhodes (M30-34)
Age-Group Female Aquathlon Niamh Perry (F16-19), Lara Langston (F25-29), Rebecca York (F30-34), Katie Nimmo (F40-44), Maria Powell (F50-54), Diane Kidd-Ferguson (F55-59), Kay Stokes (F60-64), Julia Hector (F65-69)
Age-Group Male Aquathlon Jack Trevail (M20-24), Timothy Wood (M25-29), Matthew Stone (M55-59), Douglas Wood (M70-74)
Age-Group Female Long Distance Triathlon Jeannie Fry (F55-59)
Age-Group Male Long Distance Triathlon Michael Rixon (M30-34)
Age-Group Female Aquabike Alex Clay (F20-24), Julia Hodkinson (F60-64)
Age-Group Male Aquabike Thomas James (M20-24), Michael Smallwood (M70-74), Stuart Lumb (M75-79)

Bronze

Race Category Medallist(s)
Elite Female Duathlon Georgina Schweining
Elite Male Duathlon Mark Buckingham
Age-Group Female Standard Duathlon Emily Burton (FU20), Jess Williams (F25-29), Leah Walland (F35-39), Beth Wilmot (F40-44), Angela Joiner-Handy (F45-49), Jane Ritchie (F55-59), Elspeth Knott (F65-69)
Age-Group Male Standard Duathlon David Ardern (M55-59), Roy Flanagan (M60-64)
Age-Group Female Sprint Duathlon Lotti Knights (FU20), Sarah Grover (F20-24), Marie Brush (F40-44), Angela Joiner-Handy (F45-49), Karen Murphy (F50-54), Sarah Gill (F55-59), Anne Hurrel (F65-69)
Age-Group Male Sprint Duathlon Sandy Holl (MU20), Lee Thompson (M30-34), Leon Field (M50-54), Stephen Valentine (M55-59), Phil Hurr (M60-64), John Peacock (M65-69)
Age-Group Male Cross Triathlon Ruben Villalain (M30-34), Guy Dunscombe (M35-39)
Age-Group Female Aquathlon Lara Greggs (F16-19), Francesa Durbin (F20-24), Samantha Lake (F40-44), Sharon Perry (F45-49), Sharon Hill (F50-54) Elaine Callinan (F55-59), Christine Meek (F60-64)
Age-Group Male Aquathlon Rhys Davies (M16-19), Luke Roberts (M20-24), Jamie Oakey (M25-29), Shaun Challis (M30-34), Graham Le Good (M65-69)
Age-Group Female Aquabike Lucy Richardson (F35-39)
Age-Group Male Aquabike Henry Eaton (M25-29), Rory Spicer (M30-34), Craig Gulliford (M45-49)

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...