Pre-register for 2019

AJ Bell World Triathlon Leeds

Be the first to know about the AJ Bell World Triathlon Leeds 2019 with event distances for everyone, from first-time triathletes through to Britain’s best age-groupers, along with spectator and volunteering opportunities.

Elite juniors & paratriathletes added to GB World Championship team

Published:

Following Monday’s Championship events in Mallory Park, the Great Britain junior and paratriathlon teams for the ITU World Championship Grand Final in Rotterdam have been confirmed.

Paralympic Champion, Andy Lewis, put his bike crash behind him to secure selection in the PTS2 paratriathlon event. Fellow Rio medal winners, Alison Patrick, Lauren Steadman and Melissa Reid are all selected too.

As well as the established paratriathletes, there are newcomers to the sport, including Claire Chashmore, a Paralympic swimmer, and Jade Jones, a Paralympic track athlete.

The junior team features European junior champion, Kate Waugh, and bronze medal winner from last year’s world championships in Cozumel, Ben Dijkstra.

Schedule and Great Britain team athletes:

Paratriathlon; Friday 15 September, 9am-12pm; 750m swim, 20km bike, 5km run:
PTWC: Joe Townsend, Jade Jones
PTS2: Andy Lewis, Fran Brown
PTS3: Ryan Taylor
PTS4: Steve Crowley
PTS5: George Peasgood, Lauren Steadman, Claire Cashmore
PTVI: Dave Ellis (Ben Goodall Guide), Melissa Reid (Hazel McLeod Guide), Alison Patrick (Nicole Walters Guide)

Junior women; Friday 15 September, 3pm-4pm; 750m swim, 20km bike, 5km run:
Kate Waugh, Olivia Mathias, Sophie Alden, Erin Wallace

U23 Men; Friday 15 September, 5pm-7pm; 1500m swim, 40km bike, 10km run:
Gordon Benson, Sam Dickinson, Calum Johnson

Junior men; Saturday 16 September, 8am-9am; 750m swim, 20km bike, 5km run:
Ben Dijkstra, Barclay Izzard

U23 Women; Saturday 16 September, 10am-12pm; 1500m swim, 40km bike, 10km run:
Georgia Taylor-Brown, Sophie Coldwell, Sian Rainsley, Chloe Cook

Elite men; Saturday 16 September, 1.06pm-3pm; 1500m swim, 40km bike, 10km run:
Marc Austin, Tom Bishop, Adam Bowden, Jonathan Brownlee

Elite women; Saturday 16 September, 3.51pm-6.15pm; 1500m swim, 40km bike, 10km run:
Lucy Hall, Jodie Stimpson, Jess Learmonth, India Lee, Non Stanford

 

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...