2019 Pontevedra ITU Multisport World Championships Roll of Honour

Published:

Celebrating our elite and Age-Group medal winners at the 2019 Pontevedra ITU Multisport World Championships

Gold

Race Category Medallist(s)
Age-Group Sprint Duathlon (8) Helena Dyce (FU20), Reece Ashfield (MU20), Sarah Grover (F25-29), Emily Purbrick (F30-34), Rodger Wilkins (M45-49), Amanda Young (F55-59), Wayne Aylesbury (M55-59), Jane Holmes (F65-69) 
Age-Group Standard Duathlon (8) Emily Walton (F20-24), Zoe Levin (F25-29), Rachel Wiseman (F35-39), Lee Piercy (M45-49), Emma Fisher (F50-54), Alex Le Bek (F55-59), Stuart Hall (M55-59), Margaret Hollamby (F65-69)
Age-Group Cross Triathlon (1) Rachel Kirkwood (F50-54)
Age-Group Aquathlon (10) Brett Baker (MU20), Amy Ritchie (F20-24), Rebecca Wetten (F25-29), Henrietta Tarasewicz (F35-39), Tina Wilson (F40-44), Sarah Richardson (F45-49), Maria Powell (F50-54), Sean Kinsey (M55-59), Helen Kula-Przezwanski (F60-64), Peggy Crome (F75-79)
Age-Group Aquabike (10) Mael Bely (MU20), Jennie Stemp (F30-34), Lawrence Hayes (M30-34), Mathilde Pauls (F35-39), Chris Stanton (M35-39), Amy Pritchard (F40-44), Maria Powell (F50-54), Julia Hodkinson (F60-64), Truusja Gamlin (F65-69), Michael Smallwood (M70-74)
Age-Group Long Distance Triathlon (6)  Rebecca Duxbury (F20-24), Josie Rawes (F25-29), Neil Eddy (M30-34), Louella O'Herlihy (F50-54), Roger T. Canham (M55-59), Richard File (M70-74)

Silver

Race Category Medallist(s)
Age-Group Sprint Duathlon (9) Holly Dixon (F20-24), Gwen Kinsey (F45-49), Cathy Dawson (F50-54), Sarah Gil (F55-59), Sue Clarke (F60-64), Phil Hurr (M60-64), Barbara Walton (F70-74), Mick Anglim (M70-74), George Black (M80-84)
Age-Group Standard Duathlon (11) Paige Mcleod (FU20), Megan Powell (F20-24), Riley Richardson (M20-24), Hugh Harris (M25-29), Jonathan Read (M30-34), Beth Wilmot (F40-44), Rachel Edwards (F55-59), Dean Hardie (M60-64), Penny Edwards (F65-69), Eleanor Robinson (F70-74), Vernon Thomas (M75-79)
Elite Cross Triathlon (1) Jacqueline Slack
Para-aquathlon Iain Dawson (PTVI)
Age-Group Aquathlon (10) William Atkinson (M20-24), Alex Hemsley (F30-34), Joe Osborne (M30-34), Louise Walker (F35-39), Arlene Lewis (F45-49), Sharon Hill (F55-59), Gordon Crawford (M55-59), Jane Bell (F60-64), Neil Arundel (M65-69), Barbara Walton (F70-74)
Age-Group Aquabike (7) Matthew Sanders (M20-24), James Haddley (M30-34), Mark Benson (M35-39), Kerstin Mogull (F55-59), Chris Goulden (M60-64), Liz Ball (F65-69), David Patten (M65-69)
Age-Group Long Distance Triathlon (8) Mollie Routledge (F25-29), Nathan Risbey (M35-39), Camille King (F40-44), Roslyn Mcginty (F45-49), Melissa Dowell (F50-54), Pete Eggleston (M50-54), Jane Wiley (F60-64), Peter Hollins (M60-64)

Bronze

Race Category Medallist(s)
Age-Group Sprint Duathlon (9) Rachael Vatter (F20-24), Charlotte Halkyard (F25-29), Rebecca York (F30-34), Laura Pescott (F35-39), Marie Brush (F40-44), Matthew Davenport (M40-44), Claire Pluckrose (F50-54), Craig Dyce (M50-54), Ann Cook (F55-59)
Age-Group Standard Duathlon (11) Katherine Stringer (F25-29), Ela Stachow (F30-34), Jonathan Tindall (M30-34), Kate Cadbury (F35-39), Djalil Baiou (M35-39), Philip Kruse (M45-49), Chris Nicoll (M50-54), Edward Short (M55-59), Roy Flanagan (M60-64), Elspeth Knott (F65-69), Ashley Robinson (M70-74)
Elite Cross Triathlon (1) Nicole Walters
Age-Group Cross Triathlon (4) Lewis Williams (MU20), Rachel Clay (F40-44), Graham Baxter (M50-54), Niall Baxter (M55-59)
Age-Group Aquathlon (5) Emily Jevons (F20-24), Hannah Dodwell (F25-29), Emma Stormont (F30-34), Katie Nimmo (F40-44), Christine Meek (F60-64)
Age-Group Aquabike (8) Daniel Super (M25-29), Sophie Earl (F30-34), Will Usher (M35-39), Hilary Powell (F40-44), Heather Price (F45-49), Melanie Clarke (F50-54), Andrea Nightingale (F55-59), Paul Donnelly (M55-59)
Age-Group Long Distance Triathlon (5) Stephen Derrett (M25-29), Emma Evans (F30-34), Jappas Du Preez (M35-39), Louise Harris (F40-44), Jo Gundle (F55-59)

Results

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...