East

Find an Event

Inspired to #TriLikeMe?

Search over 1000 permitted events to find your next challenge!

Social feed

Hall of Fame 2015

Congratulations to all those who competed in 2015 but the regional honours are reserved for those listed below.

Children's League

Tristar Start (8 year olds)

Position Name Club
First Girl Rachael Carpenter Hoddesdon Tri Club
Second Girl Abbirose Harwood Blackwater Junior Tri Club
Third Girl Hettie Robson WaldenJNR
First Boy Dylan Robins Blackwater Junior Tri Club
Second Boy Alex Astbury WaldenJNR
Third Boy Jonathon Cook East Essex Tri Club

Tristar 1 (9-10 year olds)

Position Name Club
First Girl Abbi McCallum Tri-Anglia
Second Girl Olivia Corner PACTRAC
Third Girl Antonia Jubb Tri Force
First Boy Jake Borrett Cambridge Triathlon Club
Second Boy Jake LATHAM WaldenJNR
Third Boy Ryan Howe Cambridge Triathlon Club

Tristar 2 (11-12 year olds)

Position Name Club
First Girl Katie Tasker PACTRAC
Second Girl Sophie Mabbs Tri-Force
Third Girl Jessica Thorn Tri-Force
First Boy Joshua Vail Cambridge Triathlon Club
Second Boy James Fraser WaldenJNR
Third Boy Charlie Knowler Discovery Tri

Tristar 3 (13-14 year olds)

Position Name Club
First Girl Helena Dyce WaldenJNR
Second Girl Abbie Kerr Discovery Tri
Third Girl Grace Goodall East Essex Tri Club
First Boy Josh Borrett Cambridge Triathlon Club
Second Boy Jack Stanton-Stock Walden JNR
Third Boy Christian Kielinger Cambridge Triathlon Club

Youth (15-16 year olds)

Position Name Club
First Girl Hannah Bates Hoddesdon Tri Club
Second Girl Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club
Third Girl Nicole Bradford Cambridge Triathlon Club
First Boy Ollie Trent Cambridge Triathlon Club
Second Boy Tom Muers East Essex Tri Club
Third Boy Adam Harley East Essex Tri Club

Children's Championship Triathlon

Age-Group Gender Name
Tristar Start Male Dylan Roberts
Tristar Start Female Norah Brill
Tristar 1 Male Jake Lathan
Tristar 1 Female Olivia Corner
Tristar 2 Male Kai Boggon
Tristar 2 Female Anghara Evans
Tristar 3 Male Jack Stanton-Stock
Tristar 3 Female Helena Dyce
Youth Male Ross Broomfield
Youth Female Sarah Brunton

Club League

Position Club
1st Tri-Anglia Triathlon Club
2nd East Essex Triathlon Club
3rd Cambridge Triathlon Club

Full 2015 Club League is available here.

Adult League

Category Positon Name Club
Female Senior First Rebecca Layland  Nice Tri
Female Senior Second  Dawn Collyer  Tri-Anglia
Female Senior Third Hannah McInroy Naylor  Tri-Anglia
Female Veteran First Joanne Sullivan  East Essex Tri Club
Female Veteran Second  Nicky Rogers  King’s Lynn Tri Club
Female Veteran Third Sonia Davis  RG Active
Female Junior First Hannah Kane  East Essex Tri Club
Female Junior Second  Honor Rendall  H.S.C.
Female Junior Third Sophie Bell  University of Nottingham Tri Club
Male Senior First John Beardsworth  
Male Senior Second  Christopher Payne  East Essex Tri Club
Male Senior Third Daniel Perry  Tri-Anglia
Male Veteran First Andrew Darby  BRJ Run and Tri
Male Veteran Second  Keith Muggleton  East Essex Tri Club
Male Veteran Third Eugene Husband  Newmarket Cycling & Tri Club
Male Junior First Seán Irving  Cambridge Tri Club
Male Junior Second  Robert Oliver Brunton  Cambridge Tri Club
Male Junior Third Lewis Hardcastle  Tri-Anglia

Adult Championships

Sprint Distance

Category Name Club
Senior Male Joseph Alexander Trispoke
Senior Female Hayley Hawes East Essex Triathlon Club
Veteran Male Justin Howard  
Veteran Female Sonia Davies  RG Active Race Team

The Maldon Sprint Triathlon was the Regions Sprint Distance Championship race in 2015. 

Standard Distance

Category Name Club
Senior Male Sam Proctor Tri Harder
Senior Female Kimberly Morrison Tri-Anglia
Veteran Male Iain Robertson Tri-Anglia / Torq
Veteran Female Nicky Roger Kings Lynn Triathlon Club

The Norwich Olympic Distance Triathlon was the Regions Standard Distance Championship race in 2015.

Middle Distance

Category Name Club
Senior Male Jared Walbridge Cambridge Triathlon Club
Senior Female Lucy Gossage Cambridge Triathlon Club
Veteran Male Colin Lewin  
Veteran Female Nicky Roger Kings Lynn Triathlon Club

The Monster Middle was the Regions Middle Distance Championship race in 2015.

Cross League

Male Senior

Position Name Club
First Robert Oliver Brunton Cambridge Tri Club
Second  Ricky Berry Ipswich Tri Club
Third Joe Harwood Blackwater Triathlon Club

Male Veteran

Position Name Club
First Dave Copland Ipswich Tri Club
Second  Matthew Spillman Tri-Anglia
Third Kevin Frazer  

Female Senior

Position Name Club
First Hannah Cooke Cambridge Tri Club

Female Veteran

Position Name Club
First (joint) Lynn Emmett Tri-Anglia Triathlon Club
First (joint) Jane Bramble East Essex Tri Club
Third Theresa Jackson Ampthill & Flitwick Flyers RC

Annual Awards

Award Winner
Club of the Year Born2Tri
Participation Coach of the Year Kevin Partridge
Children's Coach of the Year Della Brown, Tri-Anglia
Children's Event of the Year Upminster Junior Triathlon
Club Event of the Year Norwich Triathlon
Commercial Event of the Year Monster Middle
Official of the Year Clive Hatch
Volunteer of the Year Jo Waters
Young Volunteer of the Year Sarah Lloyd

Norwich Triathlon went on to win the 2015 Triathlon England Club event of the year.

Lucy Gossage won the 2015 British Triathlon Long Distance Female Triathlete of the year.

Emma Pooley won the 2015 British Triathlon Female Duathlete of the year.

Thanks to our Partners

Join Us

And enjoy insurance benefits, race licensing and more...